Actual spinning a.s. Nová Paka - Bavlněné příze

Přibyslavská 610, Nová Paka
Aktuality
16.8.2019:

Do textilní výroby přijmeme tkadlenu pro práci v jedné směně.

Požadujeme chuť k práci a šikovnost, zaučíme.

Více na těchto stránkách v menu "Zaměstnání".


30.8.2018:
Nabízíme zdarma k dalšímu využití použité textilní papírové konické dutinky (cca 20 tis. ks).
Délka 170 mm,  úkos 4°20´, malý průměr s pertlem.
        

Historie textilní výroby v Nové Pace

   Začátek průmyslové textilní výroby v Nové Pace patří dle kronik do roku 1862, kdy novopacký občan Karel Záhorský vystavěl první textilní továrnu se 156 tkalcovskými stavy, na kterých se mimo jiné vyráběl kalmuk, což je vlastně předchůdce dnešních vlasových tkanin.

V roce 1882 koupil tuto první textilní továrnu  Bohumil Schnabel. Pod tímto jménem je znám vývoj textilního průmyslu na Novopacku až do doby II. světové války. Bohumil Schnabel spolu se svým synem Franzem postupně textilní výrobu rozšiřovali a přistavěli novou halu, kde bylo instalováno 600 mechanických stavů.

   Přízi až do roku 1908 dováželi. Uvažovali však o tom, že 400 nových těžkých stavů bude tkát výrobně náročný druh Rohsamet, pro jehož výrobu bude zapotřebí speciální příze. Tuto bylo lépe připravovat ve vlastním závodě. Proto roku 1907 přikoupili bažinatý pozemek nad pivovarským rybníkem pro výstavbu přádelny.       

Budovu přádelny postavila firma Brauzevetter a Pittel . Příze z 48 tisíc vřetenech měla pokrýt spotřebu na 1300 stavech. Převážná část strojů pro přádelnu byla dovezena z Anglie od firmy Howard Bulohgy a montáž prováděli angličtí montéři. Přádelna byla vybavena samopředy a prstencovými stroji, uzpůsobenými na předení osnovních a útkových přízí na kanetách pro přímé tkaní. Zpracovávala se bavlna americká, egyptská "Maco" a indická. Výroba probíhala až do II.světové války.

Práce v přádelně byla zastavena ve válečném roce 1942, stroje byly kromě selfaktorů demontovány a uloženy. Závod přešel na válečnou výrobu firmy Daimler Benz. 

Po skončení II.světové války byla textilní výroba znovu obnovena a v roce 1948 byl objem výroby již 650 tun příze za rok. Od roku 1949 do roku 1957 byla přádelna stejně jako tkalcovna součástí textilního komplexu Nopaka s ředitelstvím v Nové Pace. Od roku 1958 se stala součástí národního podniku Velveta Varnsdorf.

V roce 1994 byla celá společnost VELVETA privatizována a stala se akciovou společností. Od 1.1.2010 došlo k rozdělení a.s.VELVETA na tři samostatné společnosti a vznikla tak i společnost Actual spinning a.s. – přádelna s tkalcovnou sametů. 

 

V květnu 2017 byla výroba na provozu přádelny ukončena. Společnost se nadále zabývá výrobou režných osnovních sametů, které se dále upravují v partnerské společnosti VELVETA a.s.